среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na plot i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na plot PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o symetrycznych konturach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety PCV używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtkę sztachetowa stawia się z kamieni różnego konturu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieregularnych obrysach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego scalał się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий