понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą także za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenia z Winylu stawia się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno gęstnieją. Dużo powabu maja tez takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś rześka wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z PCV mogą być niezmiernie wysmukłe, lecz trzeba je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot wyznacza się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe z Drezdenka stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий